Bylo nebylo, za sedmero horami a sedmero lesy, leží v Kambodži region Kampot...


Jak to celé začalo?

Představte si úchvatnou rozmanitou krajinu, zdobenou vysokými palmami a pobřežím s písčitými plážemi. Perlou tohoto místa je však něco jedinečného, a přitom zdánlivě obyčejného. Jedná se totiž o místo světově proslulé mezi milovníky dobrého jídla pro svůj výjimečně kvalitní pepř. Kampotský pepř se tady pěstuje již po dlouhé generace na plantážích, a při jedné z nich jednoho dne vznikla škola jménem Tropang Kok Knong.

Děti plantážníků vyrůstající v Kampotu se ovšem do této školy často dostávaly jen obtížně. Důvodem jejich nepravidelné docházky byla především velká vzdálenost, kterou Děti pepře denně pěšky těžko překonávaly. Rodiny obtížně střádaly prostředky na vzdělání svých dětí, natož na nákup kola, které by jim cestu do školy významně usnadnilo. A tak i škola sama čelila finančním potížím, a to v jeden okamžik až do té míry, že nebylo z čeho hradit plat učitelky a výuka se proto značně omezila.

 

Les Écoles de La Plantation

Tehdy se v Kampotu objevila dvojice Guy a Nathalie, kteří začali s pěstováním Kampotského pepře na vlastní rodinné farmě pod značkou La Plantation. Místním obyvatelům dali práci a jejich dětem znovu zprovoznili pravidelnou každodenní výuku. Nespokojili se však jen s obnovou výuky, Guy a Nathalie podpořili celkový rozvoj školy a zasloužili se tím o mnoho pozitivních změn. V rámci školy se díky nim vybudovalo hygienické zázemí nebo prostor pro volnočasové aktivity (tzv. Dům dětí), kde školáčkům organizují kroužky. Také spolupracovali na údržbě školních budov, dokonce nechali vybudovat studnu v blízkosti školy. V roce 2019 byla v návaznosti na tento skvělý místní projekt založena nezisková organizace Les Ecoles de La Plantation. Guy a Nathalie se již zasloužili o mnoho pozitivních změn, cesta však zdaleka nekončí, byl to jenom začátek…

 

Nadační fond Děti pepře

Vše začalo v roce 2019, když jsme měli možnost poprvé ochutnat fenomenální fermentovaný Kampotský pepř. Skrze něj vznikla myšlenka dovážet tento skvost Kampotu z farmy La Plantation napřímo do České republiky, k čemuž poprvé došlo v následujícím roce. S dovozem, díky přístupu majitelů La Plantation, což vedlo mimo jiné i k Fair Trade certifikaci celého projektu La Plantation, začala růst také myšlenka přímé podpory dětí a školy nad rámec "pouhého" nákupu a prodeje jejich certifikovaných Fair Trade produktů. Jen děti tohoto rozvojového kraje mohou totiž v budoucnosti zajistit jeho soběstačnost v mnoha ohledech, aby se obešel bez pomoci, která je dnes potřeba i v elementárních oblastech, a to nejen v oblasti vzdělávání.

A to už jsme v roce 2021, kdy jsme se rozhodli na úsilí Guy a Nathalie navázat na dobrovolné bázi, bez nároků na odměnu. Bez váhání jsme založili Nadační fond Děti pepře zaměřený na podporu fungování školy. Dostupnost vzdělání představuje pro děti z okolních vesnic nebývalý benefit. Každý rok bychom rádi nad rámec stávající podpory představili pár nových a odvážných projektů, které přesahují obecný rámec fungování školy a zásadně zlepší kvalitu života dětí.

Na své cestě naštěstí nejsme sami. Pomáhá nám mnoho dobrých lidí, kteří se pro projekt nadchli, a jejich okruh se, bohudík, stále rozšiřuje. Jsme za to všem velice vděční – hluboce si vážíme každé pomoci a podpory. Věříme totiž, že i ta nejmenší drobnost má potenciál druhému zásadně změnit život.


Náš tým

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz